Moto2 lap times after the third and final day of the second official test session for the new 600cc grand prix class, held at Jerez in Spain.

Monday was once again wet, meaning that the best lap times were set on (the dryer) second day (shown below).

The previous test, at Valencia from March 1-3, marked the first time that riders had used the official Honda-built engine (all riders are using control Dunlop tyres).

The next official Moto2 test will be held back at Jerez on March 27-29...

Monday:
1 Alex de Angelis RSM Scot Racing Team (Scot) 1min 55.280 sec
2 Toni Elias SPA Gresini Racing (Moriwaki) 1min 56.031 sec
3 Raffaele de Rosa ITA Tech 3 Racing (Tech 3) 1min 56.126 sec
4 Yuki Takahashi JPN Tech 3 Racing (Tech 3) 1min 56.412 sec
5 Mike di Meglio FRA Mapfre Aspar Team (RSV) 1min 56.575 sec
6 Mattia Pasini ITA JiR Moto2 (TSR) 1min 56.635 sec
7 Anthony West AUS MZ Racing (MZ) 1min 56.636 sec
8 Thomas Luthi SWI Interwetten Moriwaki (Moriwaki) 1min 57.122 sec
9 Lukas Pesek CZE Matteoni CP Racing (Moriwaki) 1min 57.133 sec
10 Scott Redding GBR Marc VDS Racing Team (Suter) 1min 57.171 sec
11 Simone Corsi ITA JiR Moto2 (TSR) 1min 57.363 sec
12 Vladimir Ivanov RUS Gresini Racing (Moriwaki) 1min 57.393 sec
13 Claudio Corti ITA Forward Racing (Suter) 1min 57.661 sec
14 Yonny Hernandez COL Blusens-STX (BQR-M2) 1min 57.781 sec
15 Arne Tode GER Racing Team Germany (Suter) 1min 57.809 sec
16 Shoya Tomizawa JPN Technomag-Cip (Suter) 1min 58.066 sec
17 Niccolo Canepa ITA Scot Racing Team (Scot) 1min 58.474 sec
18 Fonsi Nieto SPA G22 Holidaygym (Moriwaki) 1min 58.697 sec
19 Alex Debon SPA Aeropuerto-Castello-Ajo (FTR) 1min 59.114 sec
20 Dominique Aegerter SWI Technomag-Cip (Suter) 1min 59.135 sec
21 Julian Simon SPA Mapfre Aspar Team (RSV) 1min 59.737 sec
22 Roberto Rolfo ITA Italtrans STR (Suter) 2min 0.129 sec
23 Vincent Lonbois BEL Marc VDS Racing Team (Suter) 2min 1.452 sec
24 Yannick Guerra SPA G22 Holidaygym (Moriwaki) 2min 2.124 sec

Overall:
1 Toni Elias SPA Gresini Racing (Moriwaki) 1min 45.024 sec [Day 2]
2 Yonny Hernandez COL Blusens-STX (BQR-M2) 1min 45.528 sec [Day 2]
3 Kenny Noyes USA Jack&Jones-Banderas (Promoharris) 1min 45.704 sec [Day 2]
4 Alex de Angelis RSM Scot Racing Team (Scot) 1min 45.732 sec [Day 2]
5 Jules Cluzel FRA Forward Racing (Suter) 1min 45.765 sec [Day 2]
6 Claudio Corti ITA Forward Racing (Suter) 1min 45.889 sec [Day 2]
7 Thomas Luthi SWI Interwetten Moriwaki (Moriwaki) 1min 45.902 sec [Day 2]
8 Roberto Rolfo ITA Italtrans STR (Suter) 1min 45.965 sec [Day 2]
9 Shova Tomizawa JPN Technomag-Cip (Suter) 1min 45.969 sec [Day 2]
10 Julian Simon SPA Mapfre Aspar Team (RSV) 1min 46.193 sec [Day 2]
11 Sergio Gadea SPA Pons Racing (Pons Kalex) 1min 46.418 sec [Day 2]
12 Axel Pons SPA Pons Racing (Pons Kalex) 1min 46.492 sec [Day 2]
13 Raffaele de Rosa ITA Tech 3 Racing (Tech 3) 1min 46.505 sec [Day 2]
14 Alex Baldolini ITA Caretta Tech Racing Dept. (ICP) 1min 46.548 sec [Day 2]
15 Alex Debon SPA Aeropuerto-Castello-Ajo (FTR) 1min 46.566 sec [Day 2]
16 Niccolo Canepa ITA Scot Racing Team (Scot) 1min 46.569 sec [Day 2]
17 Mike di Meglio FRA Mapfre Aspar Team (RSV) 1min 46.573 sec [Day 2]
18 Arne Tode GER Racing Team Germany (Suter) 1min 46.660 sec [Day 2]
19 Mattia Pasini ITA JiR Moto2 (TSR) 1min 46.712 sec [Day 2]
20 Anthony West AUS MZ Racing (MZ) 1min 46.716 sec [Day 2]
21 Yuki Takahashi JPN Tech 3 Racing (Tech 3) 1min 46.785 sec [Day 2]
22 Valentin Debise FRA WTR San Marino (ADV) 1min 46.821 sec [Day 2]
23 Stefan Bradl GER Viessmann Kiefer Racing (Suter) 1min 46.837 sec [Day 2]
24 Fonsi Nieto SPA G22 Holidaygym (Moriwaki) 1min 46.875 sec [Day 2]
25 Karel Abraham CZE Cardion AB (RSV) 1min 46.900 sec [Day 2]
26 Vladimir Ivanov RUS Gresini Racing (Moriwaki) 1min 47.145 sec [Day 2]
27 Joan Olive SPA Jack&Jones-Banderas (Promoharris) 1min 47.152 sec [Day 2]
28 Lukas Pesek CZE Matteoni CP Racing (Moriwaki) 1min 47.175 sec [Day 2]
29 Dominique Aegerter SWI Technomag-Cip (Suter) 1min 47.399 sec [Day 2]
30 Scott Redding GBR Marc VDS Racing Team (Suter) 1min 47.561 sec [Day 2]
31 Mashel Al Naimi QAT Blusens-STX (BQR-M2) 1min 48.096 sec [Day 2]
32 Robertino Pietri VNZ Italtrans STR (Suter) 1min 48.181 sec [Day 2]
33 Simone Corsi ITA JiR Moto2 (TSR) 1min 48.440 sec [Day 2]
34 Vladimir Leonov RUS Vector Kiefer Racing (Suter) 1min 48.622 sec [Day 2]
35 Vincent Lonbois BEL Marc VDS Racing Team (Suter) 1min 49.234 sec [Day 2]
36 Yannick Guerra SPA G22 Holidaygym (Moriwaki) 1min 49.510 sec [Day 2]

Fastest Sunday time: Toni Elias SPA Gresini Racing (Moriwaki) 1min 45.024sec
Fastest Saturday time: Alex de Angelis RSM Scot Racing Team (Scot) 1min 55.835sec

2009 Spanish 250cc Grand Prix - May 1-3: Pole position: Alex Debon SPA Aeropuerto-Castello-Blusens Aprilia 1min 43.028sec Fastest race lap: Alvaro Bautista SPA Mapfre Aspar Aprilia 1min 43.338secsec

Comments

Join the conversation - Add your comment

Please login or register to add your comment