Niccolo Canepa won the inaugural Sepang 8 Hours for YART Yamaha after completing the rain-shortened three hours of competitive action single-handedly.

The home Sepang Yamaha team of MotoGP star Franco Morbidelli, local hero Hafizh Syahrin and WorldSBK ace Michael van der Mark qualified on pole position, but saw their victory hopes dashed when van der Mark collided with Mike di Meglio while battling for the lead in the early stages.

Morbidelli went on to set the fastest lap of the race as the team rose from 44th place after van der Mark's dramatic highside, to 7th at the finish...

Sepang 8 Hours - Race Results
PosRiders (Team)Time/Gap
1Parkes/Fritz/Canepa (YART - YAMAHA)80 laps
2Zaidi/Izdihar/Chantra (Honda Asia-Dream Racing with SHOWA)+1m 49.622s
3Mykhalchyk/Reiterberger/Foray (BMW MOTORRAD WORLD ENDURANCE TEAM)+1 Laps
4Rolfo/Mulhauser/Clere (MOTO AIN)+1 Laps
5Philippe/Masson/Black (Suzuki Endurance Racing Team)+1 Laps
6Guarnoni/Nigon/Checa (WEBIKE SRC KAWASAKI FRANCE)+2 Laps
7Morbidelli/Syahrin/Van Der Mark (Yamaha Sepang Racing)+2 Laps
8Kamaruzaman/Norrodin/Da Costa (BMW Sepang Racing)+2 Laps
9Lussiana/Berchet/Plancassagne (3ART- MOTO TEAM 95)+2 Laps
10Ježek/De Puniet/Rossi (Team ERC Endurance)+2 Laps
11Sekiguchi/Sakai/Nagoe (TEAM PLUSONE)+2 Laps
12Konno/Seller/Morais (Team R2CL)+2 Laps
13Hook/Foray/Di Meglio (F.C.C. TSR Honda France)+2 Laps
14Kerschbaumer/Glöckner/Bijsterbosch (GERT56 by GS YUASA)+2 Laps
15Hoshino/Atsumi/Ishizuka (TONE RT SYNCEDGE 4413 BMW)+2 Laps
16Stamm/Suchet/Walraven (Bolliger Team Switzerland)+2 Laps
17Boulom/Gamarino/Manfredi (Team 33 Coyote Louit Moto)+2 Laps
18Debise/Okubo/ (National Motos)+3 Laps
19Scassa/Kemmer/Vitali (No Limits Motor Team)+3 Laps
20Vincon/Bühn/Lewandowski (Team LRP Poland)+3 Laps
21Antiga/Tessels/Bonnot (Rac 41)+3 Laps
22Kodama/Tokudome/ (Team Kodama)+3 Laps
23Yanagawa/Ito/Izutsu (KRP SANYOKOUGYOU & will raise RS-ITOH)+4 Laps
24Thöni/Dangl/Walchhütter (Bertl K. Racing Team)+4 Laps
25Alt/Marino/Simeon (VRD IGOL PIERRET EXPERIENCES)+4 Laps
26Sano/Okamura/Higashimura (TEAM HANSHIN RIDING SCHOOL)+4 Laps
27Techer/Denis/Enjolras (TATI TEAM BEAUJOLAIS RACING)+4 Laps
28Dehaye/Ströhlein/Ortiz (Motobox Kremer Racing #65)+5 Laps
29Fukuyama/Yoshida/Okuda (T.MOTOKIDS icu Takada I.W NAC SANYO)+5 Laps
30Ooishi/Hirano/Krishnan (TransMapRacing with ACE CAFE)+5 Laps
31Railton/Blackshaw/Edwards (British Endurance Racing Team)+6 Laps
32Shinjo/Nakamura/Matsumoto (Yamashina Kawasaki KEN Racing & Auto Race UBE)+6 Laps
33Cronier/Cornut/Gucciardi (JMA MOTOS ACTION BIKE)+6 Laps
34Szkopek/Pasek/Biesiekirski (Wójcik Racing Team 2)+7 Laps
35Loiseau/Hardt/Pilot (BMRT 3D MAXXESS NEVERS)+7 Laps
36Pellizotti/Granzottto/De La Rosa (PITLANE ENDURANCE)+8 Laps
37Stoll/Sarrabayrouse/Buisson (AM Moto Racing Competition)+9 Laps
38Charpin/Diguet/Hugot (OG MOTORSPORT BY SARAZIN)+9 Laps
39Napoli/Napoli/Pešek (ENERGIE ENDURANCE 91)+9 Laps
40Sugai/Byrne/Burke (TEAM SUGAI RACING JAPAN)+9 Laps
41Creusot/Wang Chang/Parret (TEAM 202)+9 Laps
42Nekvasil/Bos/Friedrich (HRT 100 - Hertrampf Racing Endurance)+11 Laps
43Leblanc/Uramoto/Tsuda (SUZUKI JEG - KAGAYAMA)+11 Laps
44Szkopek/Ellison/Hanika (MACO RACING Team)+12 Laps
45Baggi/Boscoscuro/Rosso (Team Aviobike)+21 Laps
46Juda/Novosel/Kovács (Extéria KSPCS Racing Team by EKO)+DNF
47Fastré/Buchner/Godfrey (MOTOTECH EWC TEAM)+DNF
48Hedelin/Masbou/Perret (TECMAS BMW GMC)+DNF
49Rea/Bergman/Maurin (Wójcik Racing Team)+DNF
50Westmoreland/Linfoot/Nigon (MOTORS EVENTS)+DNF
 

Comments

Loading Comments...